Zajęcia i imprezy zorganizowane przez Zespoł Przyrodniczy w roku szkolnym 2014/2015


Archiwum - 2011- 2013Archiwum 2013/2014
Konkurs przyrodniczy - "Skarby przyrody i ich ochrona" / Mleko daje moc /Tajemnice dzwięku / Zaćmienie słońca / Dziwny jest ten świat / Szkielet / Gram w zielone miasto / Tajemnice przyrody / Konkurs ekoloiczny

SKARBY PRZYRODY I ICH OCHRONA"

W dniu 23.10.2014 roku odbył się szkolny etap Przyrodniczego Konkursu Tematycznego pt. "Skarby przyrody i ich ochrona". W konkursie wzięło udział 52 uczniów. Najwięcej punktów otrzymali: Karol Krzeczek – 6a, Dawid Ropka – 6d, Julia Pazdur – 6b, Mateusz Rzeżawski – 6e, Patrycja Nowak – 6e, Łukasz Lichoń – 5e, Julita Szafrańska – 6b i Julia Mysior – 6d. Ich prace zostały wysłane do komisji rejonowej i czekamy na wiadomość o zakwalifikowaniu najlepszych do kolejnego etapu.

przejdź do góry

MLEKO DAJE MOC

Dnia 3 grudnia odbyły się zajęcia "Mleko daje moc" w ramach akcji edukacyjnej "Śniadanie daje moc". Moc daje wtedy, kiedy wiemy jak najwięcej. Uczniowie dowiedzieli się że mleko pochodzi nie tylko od krowy i nie tylko od zwierząt. Zapoznali się z przetworami mlecznymi, które można kupić w sklepie. Odkryli wartości odżywcze mleka i jego przetworów, doświadczalnie sprawdzili jak powstaje twaróg. Cierpliwie odkrywali zasady zdrowego odżywiania podczas quizu. Zajęcia uwieńczyła degustacja różnych rodzajów mleka.Album - zdjęcia

"TAJEMNICE DŹWIĘKU"

27.01.2015 odbyły się w naszej szkole, dla zainteresowanych uczniów klas 5 i 6 doświadczalne zajęcia z przyrody, prowadzone przez nauczyciela z Akademii Nauki w Krakowie. Tematem zajęć były "Tajemnice dźwięku". Uczniowie mogli sprawdzić, dotknąć, wypróbować i usłyszeć na "własne uszy". Podobne zajęcia odbędą się jeszcze naszej szkole, dlatego zachęcamy do zgłaszania swojego udziału w zajęciach u nauczycieli przyrody.Album - zdjęcia


"ZAĆMIENIE SŁOŃCA"

W dniu 20 marca można było obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca.W związku z tym niezwykłym zjawiskiem uczniowie klas 4 – 6 mieli możliwość wzięcia w udziału w wewnątrzszkolnym "Mini - konkursie astronomicznym". Zabawa polegała na odszukaniu na tablicach ogłoszeń, pytań i odpowiedzi na zadane pytania, związane z zaćmieniem Słońca.
W konkursie wzięło udział 35 uczniów. Wszyscy uczniowie nagrodzeni zostali oceną bardzo dobrą z przyrody. Przewodniczący Samorządu Szkolnego wylosował jednego ucznia, który otrzymał nagrodę książkową. Szczęście uśmiechnęło się do Alicji Siemieniec z klasy 6a. Gratulujemy Ali, a pozostałym uczniom dziękujemy za udział w zabawie.

Nauczyciele przyrody


przejdź do góry

" DZIWNY JEST TEN ŚWIAT"

Uczniowie klas szóstych i chętni uczniowie klas czwartych wzięli udział w projekcie, trwającym przez pierwsze półrocze roku szkolnego 2014/2015, pod hasłem "Dziwny jest ten Świat". Wykonali samodzielnie prace na wybrany przez siebie temat, który odpowiada zagadnieniom bioróżnorodności, interesującym wytworom działalności człowieka oraz ciekawostkom ze świata roślin i zwierząt. Wystawa prac odbyła się na II piętrze naszej szkoły ciesząc się dużym zainteresowaniem rówieśników. Wykonawcy zostali nagrodzeni ocenami z przyrody za swoją ciężką pracę i innowacyjne pomysły.

przejdź do góry


Do pracowni przyrodniczych został zakupiony nowy szkielet człowieka, który cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów. Wielu z nich poddało propozycję, aby nadać mu przydomek.

PRZYDOMEK to nazwa nadana przez inne osoby, która odwołuje się do charakterystycznych cech danej postaci.

23 uczniów podjęło się tego zadania, ale wśród pomysłów i wiedzy na temat szkieletu człowieka wyróżnione i nagrodzone zostały dwie uczennice: Anna Krzesińska z 5e i Kinga Urbańska z 5f.

Gratulujemy!!!


przejdź do góry

"GRAM W ZIELONE MIASTO"

W dniu 25 kwietnia 2015 roku grupa zainteresowanych zagadnieniami ekologicznymi uczniów klas czwartych wzięła udział w Grze Miejskiej "Gram w zielone miasto", zorganizowanej w al. Róż, podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej – Dni Ziemi 2015. Uczniowie rozwiązywali zadania na przygotowanych przez organizatorów stanowiskach, poznając zagadnienia związane z poprawą jakości krakowskiego powietrza, projektowaniem zieleni w mieście, ochroną wody, segregacją śmieci i życiem pszczół. Dzieci bawiąc się i ucząc, miło spędziły sobotnie przedpołudnie, a na pamiątkę otrzymały wiele związanych z imprezą gadżetów takich jak np. koszulki, notesy, długopisy, ołówki, naklejki i torby ekologiczne.
przejdź do góry

TAJEMNICE PRZYRODY

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas IV – VI wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie "Tajemnice Przyrody" o tytuł "Najlepszego Przyrodnika w Szkole". Z przyjemnością zawiadamiamy, że tytuł ten zdobyli: • wśród uczniów klas czwartych – Szymon Kardas (4b) i Maja Pudaś (4a),
• wśród uczniów klas piątych – Aneta Dyrdał (5f),
• wśród uczniów klas szóstych Alicja Siemieniec (6a).

Wymienieni uczniowie otrzymali pamiątkowe książki o tematyce przyrodniczej. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy, a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów.

przejdź do góry

KONKURS EKOLOGICZNY "ZRÓB COŚ PRZYDATNEGO, Z CZEGOŚ DO NICZEGO"

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas 4-6 wzięli udział w konkursie "Zrób coś przydatnego, z czegoś do niczego". Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu przedmiotu o charakterze użytkowym, atrakcyjnego wizualnie i cechującego się innowacyjnością, zrobionego z odpadów.
Celem konkursu było wykazanie, że wykorzystanie tego, co już raz zostało użyte i nie jest potrzebne, ma sens nie tylko ekologiczny, ale także wymiar artystyczny , a do tego funkcjonalny.
Uczniowie, jak zwykle wykazali się ogromną pomysłowością i stworzyli "dzieła" niepowtarzalne, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Komisja konkursowa przyznała trzy wyróżnienia, które otrzymali:
Łukasz Swatek z klasy 6a, który wykonał "Zakręconą lampę",
Natalia Guzikowska z kl. 6c za "Eko torebkę"
oraz Aneta Dyrdał z kl. 5f, która wykonała kilka bardzo pomysłowych przedmiotów do dekoracji wnętrz.Album - zdjęcia

przejdź do góry

Szkoła Podstawowa nr 144